Ana içeriğe atla

Kabile Şirket...


Sıkı eğlence yeni iş kavramıdır. Peki bu yeni iş şekline ne diyeceğiz ?
Bir ihtimal , “Yaşayan şirket “ . Bu değimin kaynağı, Arie de Geus ‘un aynı adlı harika kitabıdır. Adından da anlaşılacağı gibi Geus, şirket canlı bir nesneye benzemekte, yönetim literatüründeki yeni bir yönelimi açıklamaktadır.
Sanayi toplumunda şirketler makinelere benzetilirdi. İçinde çalışan işçiler de makinalar gibi değerlendirilirdi.
Bilgisayar ağı ile birbirine bağlanmış organizasyonuyla, Bilgi toplumunda bilgisayar demek, mecaz anlamı ile tüm şirket demekti. İletişimi ve bilgiyi –ihtiyaç olduğunda organizasyon hiyerarşilerini alt parçalara ayırarak –uygun iletkenler vasıtası ile kanalize etmeye büyük önem verilir. Bu bir bilgi şirketidir.
Burada etrafı kasvetli bilgisayarlar ile çevrili çalışanlar, ortak yeni bilgilerini birleştirmek amacıyla sadece verimli olması düşünülmüş küçük odalarda toplanırlar, arada bir de yoğun olmayan günlerde rahatlarlar.Bu yeni kollektif  şirket meteforu , şirketi canlı bir organizma gibi görür. Mesela, bir şirket ergenlik döneminde çelimsiz ve beceriksiz olabilir, gençliğini çılgınca geçirebilir, olgunluk dönemine erişebilir. Derken şirket gün gelir öyle bir döneme gelir ki , bir miktar seçkin ve aristokrat olur ; nasıl söylediğiniz, neyi söylediğinizden daha önemli hale gelir. Bundan sonra, yaşlılık dönemi başlar. Yeni fikirler ve girişimler artık eskisi kadar kolay gelmez. Nihayet şirket ölür.Bu biyolojik benzetmenin makinaların artık sahne ortasında yer almamasının vurgulanması bakımından güçlü bir tarafı var. Düş toplumunu belli değerler ve kurallar manzumesi olan bir kabileye benzetebiliriz. Kabile üyeleri birlikte avlanan, avı belli kurallara göre paylaşan, birbirine çok iyi kenetlenmiş bir birimdir. 100.000 yıl öncesine dayanan, türümüzün tarihi boyunca kabileler halinde örgütlenme , en uzun ömürlü sosyal yapı olmuştur.
Tarım toplumunun aile arazileri ve sanayileşmenin fabrikaları daima daha kısa ömürlü olmuştur. Günümüzde yeni teknolojiler, yeni kural ve normlar olsa da,köklerimize dönerek bizi daha temelden bağlayacak köklü ihtiyaçlarımızı gidermeye yönelik kabile sistemini yönetim danışmanları olarak inceleyerek , yeni  verimli yönetim sistemleri oluşturabiliriz.

Kaynak : Düş Toplumu /Rolf Jensen

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim Hizmetlerimiz üzerine...

Bazen farklı açılardan bakabilmek gerek, yeterince objektif olabilmek için,  " Gerçekten ne kadar iyiyiz ?  Bu iş bizi ne kadar taşır, bildiklerimizi, yapılması gerekenleri ne zaman uygulamaya başlayabileceğiz ? Zaman yönetimimiz ne kadar iyi ? Ertelemelerimizin maliyeti ne olacak ? " gibi soruları dürüst bir şekilde yanıtlayabilmeliyiz. Doğru sorularla, doğru tespitlere ulaşabilmek ve sürekli iyileştirme çalışmalarınız için , "BDM Ajans -Yenilik-Gelişim Platformu üyelik" çalışmamıza davetlisiniz. Üyelerimiz daima en iyi olmayı hedefleyenlerdir. Sürdürülebilir kazanç ve rekabet edebilirlik için BDM olarak, " Etkin iş geliştirme danışmanlık " hizmetleri sunuyoruz. Platformumuzda, konusunda en iyi çözüm ortakları ile işbirliği içerisindeyiz. Destek hizmetlerimiz ile birlikte sunulan İş koçluğu çalışmamız önemli ayrıcalıklarımızdandır. Üçüncü göz mevcut durum değerlendirmesi ile hedeflerinize yönelik gelişim programınızı birlikte belirliyor, uygula

Üçüncügöz Mevcut Durum Değerlendirmesi ve Üç ayda harekete geçme programı...

Üçüncügöz mevcut durum değerlendirme ve size özel üç aylık harekete geçiş programları ile kazandıran yeniliklere ulaşmak çok daha hızlı ve etkin olacaktır. Kazandıran yenilikleri sürdürülebilir ve gelişime açık tutmak için  yeni yönetim ( yönetişim) teknikleri beraberinde iş koçluğu program uygulamaları önemli ve kalıcı bir katma değer sağlayacaktır.  Doğru değerlendirme, hedeflerinize ve size özel strateji geliştirme, günümüz şartlarında fazlasıyla önem taşımaktadır.  Bu çalışmalarımız ile ilgili ( özel izinli ) başarı öykülerimizi önümüzdeki günlerde sayfamızda paylaşabilmeyi umuyorum. Keyıfli ve kazançlı çalışmalar dileği ile...