Ana içeriğe atla

Yenilenme için şirketlerde de bahar ayları en uygun zamandır ...


Şirketler de insanlar gibidir, kurucuların ve çalışan kilit kişilerin karekterleri , iş yapış şekilleri  önemli karekteristik belirleyicilerdendir.

Bu sebeple; insanlar gibi şirketler de doğa yenilenirken yenilendiğinde inovatif kazançları daha kolay elde edebilecektir.

Yaz dönemi , aslında yeni çalışma dönemi başlangıcı olan Eylül -Ekim aylarına ve bu ayları takip eden aylara hazırlık dönemi olarak değerlendirilmelidir. Çalışanlar yıllık izinlerini kullanarak dinlenirken, firma hızlı performans dönemini en azından yeni sözleşmeler ve satış görüşmeleri için azaltmıştır.

Bahar ayları ve yaz mevsimi başlangıcı geçmiş yıl değerlendirmesinin yapılabileceği , düzeltici ve önleyici faaliyetlerin rahatlıkla planlanabileceği bir dönemdir. Doğa ve sizler yenilenirken, şirketlerde de yenilenme ve inovatif kararlar , başlangıçlar için en uygun zamandır.

Çünkü, aşağıda belirtilen zamanlar da öncelikler ve zaman sorunu nedeniyle yenilik çalışmaları için zaman ayırmak sorun bazende mazeret olmaktadır.

Eylül ayı itibarı ile hızla pazara odaklanma dönemi , Aralık ayı itibarı ile yıl sonu hesapları çıkar yine firmalar bir çok konuyu yeni yıl sonrasına atmıştır. Şubat-Mart ayı ötelenen öncelikli işlere bakılır.

Yaz ayları , devam eden işler tamamlanmaya çalışılır, izinler çok fazla olmasa da  arda arda süregelen farklı kişilerin izinleri yine bir çok kararların izin dönüşlerine ertelenmesine neden olur.

Bu nedenlerle; bahar ve yaz aylarının bir bölümünü firmanızda yenilenme -inovasyon çalışmalarına ayırabilirseniz, sürdürülebilir iyileştirme ve fark yaratan yenilikler için önemli bir aşama kat etmiş olacaksınız. Üçüncü göz değerlendirmeleri için de en uygun zamanı bu dönemde bulacaksınız.

Herşey daha iyi olabilir diyenlerle bahar aylarında bu çalışmalara başlayabileceğiz.Fark yaratan yenilikler, rekabet edebilme yeteneğinizde önemli kazanımlar sağlayabilecektir.

Sürdürülebilir iyileştirme ve artan kazanç dileği ile...

Münevver OLCAYSOY

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim Hizmetlerimiz üzerine...

Bazen farklı açılardan bakabilmek gerek, yeterince objektif olabilmek için,  " Gerçekten ne kadar iyiyiz ?  Bu iş bizi ne kadar taşır, bildiklerimizi, yapılması gerekenleri ne zaman uygulamaya başlayabileceğiz ? Zaman yönetimimiz ne kadar iyi ? Ertelemelerimizin maliyeti ne olacak ? " gibi soruları dürüst bir şekilde yanıtlayabilmeliyiz. Doğru sorularla, doğru tespitlere ulaşabilmek ve sürekli iyileştirme çalışmalarınız için , "BDM Ajans -Yenilik-Gelişim Platformu üyelik" çalışmamıza davetlisiniz. Üyelerimiz daima en iyi olmayı hedefleyenlerdir. Sürdürülebilir kazanç ve rekabet edebilirlik için BDM olarak, " Etkin iş geliştirme danışmanlık " hizmetleri sunuyoruz. Platformumuzda, konusunda en iyi çözüm ortakları ile işbirliği içerisindeyiz. Destek hizmetlerimiz ile birlikte sunulan İş koçluğu çalışmamız önemli ayrıcalıklarımızdandır. Üçüncü göz mevcut durum değerlendirmesi ile hedeflerinize yönelik gelişim programınızı birlikte belirliyor, uygula

Üçüncügöz Mevcut Durum Değerlendirmesi ve Üç ayda harekete geçme programı...

Üçüncügöz mevcut durum değerlendirme ve size özel üç aylık harekete geçiş programları ile kazandıran yeniliklere ulaşmak çok daha hızlı ve etkin olacaktır. Kazandıran yenilikleri sürdürülebilir ve gelişime açık tutmak için  yeni yönetim ( yönetişim) teknikleri beraberinde iş koçluğu program uygulamaları önemli ve kalıcı bir katma değer sağlayacaktır.  Doğru değerlendirme, hedeflerinize ve size özel strateji geliştirme, günümüz şartlarında fazlasıyla önem taşımaktadır.  Bu çalışmalarımız ile ilgili ( özel izinli ) başarı öykülerimizi önümüzdeki günlerde sayfamızda paylaşabilmeyi umuyorum. Keyıfli ve kazançlı çalışmalar dileği ile...