29 Ocak 2015 Perşembe

Hızlı Büyüyen Küçük ve Orta Ölçekli firmalarda Pazarlama Başarısı ...


Hızlı büyüyen küçük ve orta ölçekli ( KOBİ) firmalarda, pazarlama başarısı (Marketing success in Growth SMEs , Warwick İşletme okulu'nda David Storey) ismini taşıyan ve "yaşayan" şirketlerle gerçekleştirilen ilginç durum çalışmalarına dayanan raporda, dokuz temel ders çıkarılmış.
25 yıllık iş tecrübelerim ve yaşanmışlıklar aşağıda görülen tavsiyelerin ne kadar yerinde olduğunu bizzat görmemi sağlamıştır. Bu nedenle, bu çıkarımları sizlerle paylaşmak istedim. Bazen bildiklerimizi yeniden hatırlatılmasını yada bir şekilde teyit ettirmek isteriz. Böylece yeniden bir sağlama yapılmış olunur.

  1. Profesyonellerden tavsiyeler alın: Dışarıdan bir profesyonel, pazarlamanın önemi üzerine şirkette katalizör görevi görebilir.
  2. Temel teknikleri kullanın : Basitçe, ihtiyacınız olan basit ve temel tekniklerdir. Tüm ihtiyacınız pazarı bölümlere ayırmak ya da var olan bilgiyi etkili kullanmak olabilir.
  3. Müşterilere odaklanın: Bunu yaparken müşterilerin gerçekten istediği şeyleri daha iyi verebilirsiniz.
  4. Planlayın: Müşteriyi ilk sıraya koyma disiplini, sistematik planlama, öncelik belirleme ve etkinlik ölçümünü beraberinde getirir ve tüm şirket performansına yardımcı olur.
  5. Odak noktasının değiştirilmesi, diğer faktörleri de değiştirir. Müşterilerinin gereksinimine odaklanmak, şirketin dış görünümünü tümüyle değiştirir. Çünkü, tüm fonksiyonlarına yeni bir ışık altında bakmayı sağlar.
  6. Yeni kurallar yeni pazarlar yaratır: Yeni yasalar, kurallar ve düzenlemeler, yeni fırsatlar arayanların beklentilerine karşılık verir. 
  7. Bir rekabet avantajınız olsun: Müşteri ihtiyaçları ve pazarlama konularına yoğunlaşan şirketler, bir  rekabet avantajı yaratabilir. Çünkü operasyonlarını , müşteriler tarafından kendilerinden istenenler doğrultusunda biçimlendirebilirler.
  8. Görünümünüzü değiştirin : Pazarlama, merkezi şirket fonksiyonu haline gelebilir, bu da firmanın rekabet gücünü arttırır. Tüm faaliyetler müşteri üzerindeki etkilere yoğunlaşmıştır.
  9. Personel değişiklikleri : Yeni felsefeye uyum sağlayabilmesi için personelin de değişmesi gerekebilir. Başarılı bir şekilde, müşteri odaklı olabilmek için , tüm çalışanların katılımı ve bağlılığı şarttır.
Pazarlamadan kendinizin sorumlu olduğunuzu görmezden gelmeyin. Sadece halen iş yapıyor olmanız nedeniyle pazarlamada " iyi " olduğunuzu varsayamazsınız. Çok miktarda, satış yapıyor olabilirsiniz ama bunun sebebi ürünlerinizi bedavaya dağıtmanız olabilir. Şu anda karlı fırsatları kaçırıyor olabilirsiniz. ve bunun tek nedeni müşteriler dışındaki her şeye fazlası ile zaman ayırıyor olmanız olabilir.

Bazen bildiklerimizi yada yenilikleri hayata geçirebilmek için "Oku, Düşün, Uygula " yöntemi ile yeni uygulamalara geçilebilir. Bunun için etkin mentorluk yada koçluk desteği de alınırsa kalıcı sürdürülebilir yenilik, gelişim ve sürdürülebilir kazanç sağlanacaktır.

www.bdmajans.com yenilik platformu üyelerimiz, sürdürülebilir gelişim odaklı bilgilendirmeleri sürekli alabilecekler ve Oku-Düşün -Uygula grubumaza katılabileceklerdir.

Paylaşıldıkça çoğalan bilgilerin işlerinizi kolaylaştırması dileği ile...Bazen bir tılsım, bir çok açılım sağlayabilecektir.

Keyifli ve bol kazançlı çalışmalar dilerim.

Münevver OLCAYSOY

     
Kaynak : Warwıck Business School yayınları-  Robert  Craven 
     
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BİLGİ TOPLUMUNDAN DÜŞ TOPLUMUNA GEÇİŞ BAŞLADI

  Merhaba,  2004 yılından itibaren devam eden , kurumsal gelişim yönetimi çalışmalarımi  www.bdmajans.com sayfamıza aktarmis bulunuyorum. Bu...