Ana içeriğe atla

Farklılaşmak İçin Neler Yapılabilir ?


FARK YARAT , KAZAN !...

Her sektörde artan seçenekler, farklılaşmayı rekabet için kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu nedenle ; farklı sektörlerdeki farklılaşma örneklerini çalışmalarımı takip edenlerle paylaşmak istedim.

*Otis Asansörleri, uzaktan teşhis sistemiyle farklılaştırmış bir örnek. Çok yoğun olan ofis ortamlarında, asansörlerin hem gelen ziyaretçiler, hem de çalışanlar için büyük önemi vardır. Otis bu uzaktan teşhis sistemini kullanarak muhtemel bir servis kesintisini önceden tahmin edebiliyor. Marka değerini bu farklılaştırma ile güçlendirmiştir... Her sektörde farklılaşma hikayesinin hayata geçirilmesi için çok iyi veri toplama- analiz ve kurgu gerekmektedir.

* Bazen mesajla da farklılaşma sağlanabilir. Tüketicide farklı algı oluşturacak mesaj verilir ve arkasında durulur. Bu konudaki bir örnek de Jack Trout ve Steve Rivkin' in, " Farklılaşmazsan Ölürsün " kitabında vardı. Şöyle diyordu , " İnsan zihni karmaşayı ve kargaşayı sevmez . O nedenle zihinlerde mesajınızın yada farklılığınızın yer etmesini istiyorsanız, söylemek istediğinizi açık, net, yalın ve anlaşılır bir şekilde söylemelisiniz. Ürününüzün tüm farklılıklarını değil, asıl vurgulamak istediğiniz en önemli farklılığı anlatmalısınız." . Ardından da Volvo'nun güvenlik; Calgon'un kireç önleme, FedEx'in hızlı ve zamanında ; McDonalds'ın fast mesajlarıyla kendilerini ayrıştırdıklarına dikkat çekiyorlar.

Kazandıran farklılıklar oluşturabilmeniz dileği ile...


Münevver OLCAYSOY Kaynak : Yeni Normaller / Rauf Ateş

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim Hizmetlerimiz üzerine...

Bazen farklı açılardan bakabilmek gerek, yeterince objektif olabilmek için,  " Gerçekten ne kadar iyiyiz ?  Bu iş bizi ne kadar taşır, bildiklerimizi, yapılması gerekenleri ne zaman uygulamaya başlayabileceğiz ? Zaman yönetimimiz ne kadar iyi ? Ertelemelerimizin maliyeti ne olacak ? " gibi soruları dürüst bir şekilde yanıtlayabilmeliyiz. Doğru sorularla, doğru tespitlere ulaşabilmek ve sürekli iyileştirme çalışmalarınız için , "BDM Ajans -Yenilik-Gelişim Platformu üyelik" çalışmamıza davetlisiniz. Üyelerimiz daima en iyi olmayı hedefleyenlerdir. Sürdürülebilir kazanç ve rekabet edebilirlik için BDM olarak, " Etkin iş geliştirme danışmanlık " hizmetleri sunuyoruz. Platformumuzda, konusunda en iyi çözüm ortakları ile işbirliği içerisindeyiz. Destek hizmetlerimiz ile birlikte sunulan İş koçluğu çalışmamız önemli ayrıcalıklarımızdandır. Üçüncü göz mevcut durum değerlendirmesi ile hedeflerinize yönelik gelişim programınızı birlikte belirliyor, uygula

Üçüncügöz Mevcut Durum Değerlendirmesi ve Üç ayda harekete geçme programı...

Üçüncügöz mevcut durum değerlendirme ve size özel üç aylık harekete geçiş programları ile kazandıran yeniliklere ulaşmak çok daha hızlı ve etkin olacaktır. Kazandıran yenilikleri sürdürülebilir ve gelişime açık tutmak için  yeni yönetim ( yönetişim) teknikleri beraberinde iş koçluğu program uygulamaları önemli ve kalıcı bir katma değer sağlayacaktır.  Doğru değerlendirme, hedeflerinize ve size özel strateji geliştirme, günümüz şartlarında fazlasıyla önem taşımaktadır.  Bu çalışmalarımız ile ilgili ( özel izinli ) başarı öykülerimizi önümüzdeki günlerde sayfamızda paylaşabilmeyi umuyorum. Keyıfli ve kazançlı çalışmalar dileği ile...