Dijital Dönüşüm- Koronavirüs: Liderlik ve Toparlanma


Salgın ve toparlanma  konusunda bütünsel bir yaklaşım ele alınmalıdır. Kriz döneminde, liderlik konusunda bakış açımızı genişletmemiz  gerekiyor.

Covid-19 salgının sürdüğü şu günlerde, tüm dünyada iş insanlarının başlıca konusu kriz yönetimi...Yaşanan bu krizde hayatta kalmaya yoğunlaşmak anlaşılabilirdir ve kısa vadede faydalıdır; karşı karşıya olduğumuz riskli ve acil meselelere odaklanmamızı sağlar . Ancak, bu telaş ve stres , bakış açımızın daralmasına ve uzun vadeli düşünememize neden olur.

Krizden çıkabilmek ve sonrasında  şirketimizi yeniden güçlendirmek için gerekli derin ve geniş çaplı değerlendirmeyi yapamaz hale geliriz. Uzun vadeli ve geniş kapsamlı düşüne bilmeye dönüş kendiliğinden olmayacaktır.

İlk şoku atlattığımız şu günlerde , liderlerin temel görevlerinden biri, bakış açılarının yeniden genişlemesinin gerekliliğini anlatmak ve bu anlayışı pekiştirmek olmalıdır. 

Hemen harekete geçme , acil sorunları çözme ve yeni duruma göre yenilenme, değişimi yönetme birlikte yürütülebilmelidir. Yenilenme ve değişim yönetimi çalışmalarında , krizin yarattığı fırsatlar da tespit edilerek, değerlendirmeye alınabilmelidir.

Şirket sahibi ve yöneticilerin liderlik yapmaları ve astlarından liderler yetiştirmeleri , sürdürülebilir güçlenme için önemli bir gerekliliktir.

Kaynak : Harvard  Business Rewiew  adlı kitapdan alıntıdır. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Üç Ayda Şirketinizi Harekete Geçirin...

Gelecek geldi ! Şimdi ve gelecekte sürdürülebilir iş yaşamının içerisinde kalabilmek için kazandıran yenilikler ( inovasyon) yapmanın kaçını...